Become a Member

Join PSC
Fill 1
header bw

Home » About Us » Leadership

Leadership

Principal Officers

James Davis headshot by Dave Sanders

President

James Davis

14-AVasquez-2

First Vice President

Andrea Vásquez

felcia05

Treasurer

Felicia Wharton

14-Penny-Lewis

Secretary

Penny Lewis

Executive Council

The Executive Council (“the EC”), the union’s 27-member leadership group, is responsible for making policy recommendations to the DA. The EC includes the four principal officers listed above and the 23 people listed here. They are elected directly by the entire membership or the constituency they represent and have overall executive responsibility for the union. EC members serve three-year terms.

James Davis (Brooklyn College)
President

Andrea Vásquez (Grad Center)
First Vice President

Felicia Wharton (BEOC)
Treasurer

Penny Lewis (SLU)
Secretary

Jennifer Gaboury (Hunter)
Vice President Senior Colleges

Sharon Utakis (Bronx CC)
Vice President Community Colleges

Larry Bosket (Brooklyn College)
Vice President Cross Campus Units

Lynne Turner (Grad Center)
Vice President Part-Time Personnel

Angel Martinez (Bronx CC)
Claudia Shacter-DeChabert (Grad Center)
Pamela Stemberg (CCNY/Hostos)
Part-Time Personnel Officers

Luke Elliott-Negri (Grad Center)
Jennifer Gaboury (Hunter College)
Justyna Jagielnicka (Manhattan CC)
Sharon Persinger (Bronx CC)
Youngmin Seo (LaGuardia CC))
University-wide Officers

Amy Jeu (Hunter College)
Lucy McIntyre (Central Office)
Janet Winter (John Jay College)
Cross Campus Officers

Michael Batson (College of SI)
Susan Kang (John Jay College)
George Emilio Sanchez (College of SI)
Senior College Officers

Geoffrey Kurtz (Manhattan CC)
Howard Meltzer (Manhattan CC)
Emily Schnee (Kingsborough CC)
Community College Officers

Marva Lilly (John Jay/ Retired)
Nancy Romer (Brooklyn College/Retired)
Retiree Officers

 

Delegate Assembly

The Delegate Assembly (“the DA”) is the union’s central policy-making body. The DA holds open meetings at the union hall each month during the academic year. The DA is comprised of representatives from each of the chapters plus the 27 General Officers of the union who comprise its Executive Council.

Click here for DA minutes.

PSC Executive Council Member Delegates
Michael Batson
Lawrence Bosket
James Davis
Luke Elliott-Negri
Jennifer Gaboury
David Hatchett
Amy Jeu
Justyna Jagielnicka
Susan Kang
Geoffrey Kurtz
Penny Lewis
Marva Lilly
Angel Martinez
Lucy McIntyre
Howard Meltzer
Sharon Persinger
Nancy Romer
George Emilio Sanchez
Emily Schnee
Youngmin Seo
Claudia Shacter-DeChabert
Pamela Stemberg
Lynne Turner
Sharon Utakis
Andrea Ades Vásquez
Felicia Wharton
Janet Winter

Baruch College Delegates
Stuart Davis
Neil V Hernandez
Maria L Plochocki
Mark Rice
Evan Gill Smith
Amitai Touval
Stan Wine

Alternate Delegates
Debra Caplan
Karanja Keita Carroll
Jean Gaffney
Elisabeth Gareis
Elisabeth L Wollman

Bronx Community College Delegates
Peter Kolozi
Diane Price Banks
Joseph L.V. Donica
Stephen Duncan
Carol Lang
Marianne Pita

Alternate Delegates
Evangelia Antonakos
Kevin Bozelka
Andrea Ortuno
Crystal Rodriguez

Brooklyn College Delegates
Joseph Entin
Madeline Fox
Mobina Hashmi
Alex Juhasz
Veronica Manlow
Ben Snyder

Alternate Delegates
Frans Albarillo
Ana Djordjevic
Derek Ludovici
Tanya Pollard

Brooklyn Educational Opportunity Center Delegate
Vacant

City College Delegates
Nancy M Cardwell
Philip Barnett
Joseph Davis
Susan DiRaimo
Harold Forsythe
Carol Huang
Itzhak (Itzik) Mano
Pamela Stemberg

Alternate Delegates
Carla Cappetti
Harold Aram Veeser

College Laboratory Technicians Delegates
Jeanette D Batiz (Bronx CC)
Syed Amir Abdali (City College)
Edward Coppola (Brooklyn College)
George Giannopoulos (Queens College)
Orit D Gruber (CSI)
Pedro Irigoyen (Queensborough CC)

Alternate Delegates
Michael Irgang (Brooklyn College)
Persio Pereyra (Bronx CC)

College of Staten Island Delegates
George Sanchez
Alyson Bardsley
Jonathan Cope
Catherine Lavender
John Lawrence
Ruth Powers Silverberg
Eleni (Nelly) Tournaki

Alternate Delegates
Megan Caldwell
Robert Grosso
Christina Hagedorn
Tara Mateik

CUNY Central Office Delegate
Lucy McIntyre

Graduate Center Delegates
Zoe Hu
Sofya Aptekar
Giacomo Bianchino
Nicholas Devlin
Hanna Goldberg
Jean Grassman
Jeremy Kane
Ella Merriwether
Alycia Sellie
Claudia Shacter-deChabert

Alternate Delegates
Kenya Harris
Marc Kagan
Leslie McCall
Linda Paradiso
Evan Rothman
Yzza Sedrati
Alexander Pau Orejuela Soria

Guttman Community College Delegate
Kristina Baines

Higher Education Officers Delegates
Rulisa Galloway-Perry, (John Jay)
Kevin Adams, (Medgar Evers)
Jeffrey Ballerini, (Queensborough CC)
Allison Baptiste (Hostos CC)
Elbagena Bonilla, (Hostos CC)
Shakia Brown, (John Jay)
Donniece Davis-Cooper, (LaGuardia CC)
Zee Dempster, (Grad Ctr)
Michele Doney, (Baruch)
Christina Freeman, (Hunter)
John Gallagher, (BMCC)
Justyna Jagielnicka, (BMCC)
Karlene Johnson, (Lehman)
Maureen Lamar, (Grad Ctr/SLU)
Jennifer Lee, (Grad Ctr/SPS)
Esther Llamas, (Medgar Evers)
Isela Lopez, (Grad Ctr/ASRC)
Terry Mares, (CSI)
Dan Matte, (York)
Mark Miller, (Lehman)
Daryl Minor, (Baruch)
Cheryl Morrison, (York)
Mary Murphy, (CSI)
Chastity Norman, (City Tech)
Victoria O’Shea, (Queensborough CC)
Keith Okrosy, (Hunter)
Warren Orange, (City)
Geniece Pacifici-Elijalde, (City)
Maria Patestas, (Kingsborough CC)
Jesus Perez, (Brooklyn)
Christina Randall, (Bronx CC)
Anselma Rodriguez, (Brooklyn)
Alexander Romeo, (CSI)
Peter Santiago, (Kingsborough CC)
Nancy Silverman, (Grad Ctr)
Sam Sue, (Law School)
Cristina Teran, (Queens)
Andrea Vasquez, (Grad Ctr)
Cheryl Walker, (Bronx CC)
Kate Wayler, (Kingsborough CC)
Janet Winter, (John Jay)

Alternate Delegates
Takiyah Ali (Lehman)
Andrew Bennett, (Guttman CC)
Seamus Campbell (CCNY)
Billie Coleman (City Tech)
Julie Hegner (Brooklyn)
Gary Hotko (Baruch)
Helen Keier (John Jay)
Pablo Perez (SLU)

Hostos Community College Delegates
Craig Bernardini
Marcella Bencivenni
Daniel Casey
Felipe Pimentel

Alternate Delegates
Olga Steinberg

Hunter Campus Schools Delegate
Cristina Moore

Alternate Delegates
Vacant

Hunter College Delegates
Jennifer Gaboury
Tanya Agathocleous
Markus Bidell
Michael Berube
Sarah Chinn
Tim Cusick
Thomas DeGloma
Peter Dudek
Sándor John
Jack Kenigsberg
Roberta Walker Kilkenny
Christopher Stone

Alternate Delegates
Jeremy Matthew Glick
Stuart Kaufer
Stephanie Margolin
Christopher Mitchell

John Jay College of Criminal Justice Delegates
Elizabeth “Zabby” Hovey
Holly Clarke
Jonathan Epstein
Nivedita Majumdar
Gerald “Jerry” Markowitz
Jayne Mooney
Corinna Mullin
John Pittman
Kenn Vance

Alternate Delegates
Paul Bartlett
Genevieve LaForge
Christen Madrazo
Roger Szajngarten
Toy-Fung Tung

Kingsborough Community College Delegates
Scott Cally
Vincent Cuccia
Maria Hernandez
Rick Repetti
Michael Rosson
Michael Spear

Alternate Delegates
Tamara Bellomo
Kwame Nyanin
Ashiza Shah

LaGuardia Community College Delegates
Laura Tanenbaum
Hara Bastas
Lara Beaty
Thomas Cleary
Carrie Conners
Sarah Ellen Durand
Paul Fess
Andreas Karras

Alternate Delegates
Charlene Bryant
Dahlia Elsayed
Kristen Gallagher
Karen Miller

Lehman College Delegates
David Manier
Ayanna Alexander-Street
Diane Auslander
Eleanor T. Campbell
Stuart Chen-Hayes
Robert Farrell
Dana Fenton
Ruth Wangerin

Alternate Delegates
Maria T. Fernandez (Mariposa)
Sheila W. Hankin
Humberto Lizardi
Mary Phillips
Luis R. Vega

Manhattan Community College Delegates
Kathleen Offenholley
Tony Creaco
Heather James
Lane Glisson
Andrew Smallwood
Boyda Johnstone
Sharell Walker
Craig Hutchison
Hemalatha K. Navaratne
Rebecca Smart
Tony Gronowicz
Owen Roberts
Melissa Butler-Haughton

Alternate Delegates
Remysell Salas
Oluremi Alapo
James Hoff

Manhattan Educational Opportunity Center Delegate
Karen Berry

Alternate Delegates
Latoya Cameron

Medgar Evers College Delegates
Maudry-Beverley Lashley
Alma Sanchez
Laura E. Stephens

Alternate Delegates
Jimoh Abdulhakeem
Hollie Jones

New York City College of Technology Delegates
Carole Harris
Katie Albany
Megan Behrent
Colleen Birchett
Sandra Cheng
Kyle A.Cuordileone
Angela Loguercio
Sean MacDonald
Annie Ngana-Mundeke
Benjamin Heim Shepard
Sarah Standing

Alternate Delegates
Gwen Cohen Brown
Jessica DeCoux
Lise Hunter
Jinwon Kim
Ryan McMillen
Rebecca Olerich
Christopher Swift

Queens College Delegates
Karen Weingarten
Melissa Checker
Erica Doran
Soribel Genao
Julie George
David Gerwin
Jane Guskin
Oded Nir
Kate Schnur
Annie Tummino

Alternate Delegates
Jacqui Cornetta
Miles Grier
Tracy Hazas
Ted Kesler
Natalie Bump Vena
Christopher John Williams

Queensborough Community College Delegates
Philip Pecorino
Adrian Bordoni
Julian Stark

Alternate Delegates
Vacant

Research Foundation Delegate
Charles Chaung

Research Foundation Field Units Delegates
Antonica James

Retirees Delegates
Anne Friedman
Robert Cermele
Jacqueline DiSalvo
William Friedheim
Cecelia McCall
Eileen Moran
Marcia Newfield

Alternate Delegates
Joan Greenbaum
Ian Hansen
Glenn Kissack
Diane Menna
Robert Nelson
Blanca Vazquez

York College Delegates
Fabiola Salek Aseff
Shirley Jackson
Esther Debbie Louis
Freya Linda Pritchard
Zohra Saad

Alternate Delegates
Gila Acker
Matthew Garley
Daniel C Robie

 

 

AFT/NYSUT DELEGATES

The American Federation of Teachers (AFT) and New York State United Teachers (NYSUT) are our national and state affiliates. The PSC sends delegates to the AFT bi-annual national conventions (held in even-numbered years) and the annual NYSUT Representative Assembly.

Anthony Andrews, Jr.
Robert Balun
Hara Bastas
Jeanette Batiz
Michael Batson
Lawrence Bosket
Barbara Bowen
Robert Cermele
Lorraine Cohen
Lizette Colón
Jonathan Cope
James Davis
Stuart Davis
Iris Delutro
Susan Diraimo
Jacqueline Disalvo
Jacqueline Elliott
Luke Elliott-Negri
Michael Fabricant
Robert Farrell
Margaret Feeley
Beth Ferholt
Jennifer Gaboury
John Gallagher
Rulisa Galloway-Perry
Soribel Genao
David Gerwin
Joan Greenbaum
Anthony Gronowicz
Orit Gruber
Jane Guskin
Jennifer Harrington
David Hatchett
Carol Huang
Justyna Jagielnicka
Amy Jeu
Karlene Johnson
Marc Kagan
Susan Kang
Geoffrey Kurtz
Steve Leberstein
Penny Lewis
Marva Lilly
Steve London
Nivedita Majumdar
Gerald Markowitz
Angel Martinez
Elizabeth Mazzola
Howard Meltzer
Franklin Mirer
Joyce Moorman
Corinna Mullin
Sonia Murrow
J. Paul Narkunas
Hemalatha Navaratne
Immanuel Ness
Marcia Newfield
Keith Okrosy
Daliz Perez-Cabezas
Sharon Persinger
Marianne Pita
John Pittman
Anselma Rodriguez
Nancy Romer
George Sanchez
Emily Schnee
Youngmin Seo
Michael Spear
Rosa Squillacote
Pamela Stemberg
Christopher Swift
Joanna Thompson
Garland Max Thorn
Lynne Turner
Alia Tyner-Mullings
Sharon Utakis
Andrea Vásquez
Ruth Wangerin
Dominic Wetzel
Felicia Wharton
Stanley Wine
Janet Winter

AAUP DELEGATES

The PSC is also affiliated with the American Association of University Professors (AAUP). It has four delegates to the AAUP annual meeting.

Lorraine Cohen
James Davis
Laroi Lawton
Nivedita Majumdar

Jump to Content
Protest at the CUNY Trustees Meeting-NEW LOCATION-May 20th at Bronx Community College